březen 2021

Publikace Lesní kostely - Leśne kościoły

„Lesní kostely. Tajná bohoslužebná místa v Těšínském Slezsku“ je drobná publikace, kterou v těchto dnech vydala Městská knihovna Český Těšín. V ojedinělém přehledu představuje tajná bohoslužebná místa v Těšínském Slezsku, kde se obyvatelé nekatolického vyznání tajně scházeli pod širým nebem v období nejtvrdší protireformace v 17. - 18. století. Popisuje devět tzv. lesních kostelů v české a polské části Slezských Beskyd, které leží na odlehlých místech vysoko v horách, kde nebyly, jak z názvu vyplývá, budovány žádné trvalé či dočasné stavby. Publikace je zároveň turistickým průvodcem, má 32 stran, text v češtině i polštině a obsahuje fotografie jednotlivých míst s popisem, přehlednou mapkou a přesným návodem, jak k lesním kostelům dojít a zároveň zve čtenáře k poučným výletům kouzelnou krajinou Slezských Beskyd. Publikace je k dostání (40 Kč) v Turistickém informačním centru Český Těšín, kontakt info@ic-tesin.cz nebo tel.: 720 043 697.
videoprezentace knihy

Přístup do Národní digitální knihovny

PŘÍSTUP DO NÁRODNÍ DIGITÁLNÍ KNIHOVNY - DNTT
MĚSTSKÁ KNIHOVNA NABÍZÍ NOVOU KNIHOVNICKOU SLUŽBU!

SLUŽBA SE PŘIPRAVUJE!

Národní digitální knihovna v sekci Díla nedostupná na trhu nabízí plné texty dokumentů vydaných na území České republiky až do roku 2007, která již nejsou dostupná na trhu (periodika - vydání do roku 2010). Celkem 120 000 knih, 3 800 titulů novin a časopisů, 64 mil. stran. Všechny přístupné plné texty dokumentů jsou z hlediska autorského práva tzv. volné. Podmínkou pro využívání této bezplatné služby je být registrovaným čtenářem Městské knihovny Český Těšín. Dostavte se osobně do kterékoliv knihovny v Českém Těšíně pro vyřízení přístupu. Služba platí pro registrované čtenáře a poskytuje se v rámci běžného registračního poplatku. registrační poplatek je 150 Kč. Pro studenty, seniory, držitele průkazu ZTP 80 Kč / 12 měsíců. Bližší informace na kterékoliv pobočce knihovny.

Co jsou to díla nedostupná na trhu?
Digitální knihovna

Instrukce pro přihlášení - postup   video-návod

Soutěž k 100. výročí narození Ludvíka Aškenazyho

Ludvík Aškenazy se řadí mezi výrazné postavy české poválečné literatury. Jeho manželka byla dcerou slavného německého spisovatele Heinricha Manna. Ludvík Aškenazy neodmyslitelně patří k významným osobnostem města Český Těšín. Proč? Literární prameny uvádějí, že se 24. 2. 1921 narodil v Českém Těšíně. Legenda praví, že se to stalo na českotěšínském nádraží. On sám se na sklonku svého života přiznal, že všechno byla jen fikce. Jak to tedy ve skutečnosti bylo?
Odpověď najdete v knize jeho syna Jindřicha Mann Poste restante, která je věhlasnou ságou rodiny Mannů.

Ludvík Aškenazy byl spisovatel, scenárista a dramatik a autor rozhlasových her.
Zde najdete ukázky z jeho nejznámějších děl. Poznáte je?
Odpovědi odesílejte do 5. 3. 2021 na e-mail: studovna@knihovnatesin.cz.
Ze správných odpovědí vylosujeme 3 výherce.

Otázky k soutěži:

Čítárna a kavárna Avion
Spisovatelé do knihoven 2021
www.spisovateledoknihoven.cz

Další ročník projektu Asociace spisovatelů a českých knihoven k propagaci současné literatury. Do seriálu autorských čtení se zapojíme v rámci školního roku 2021-2022. Část setkání bude věnována středoškolské mládeži (v rámci Coolturní hodiny), část dospělé veřejnosti, podle zaměření a možností spisovatele.
Harmonogram setkání:
24.3. Bianca Bellová
27.4. Vratislav Kadlec
30.9. Radek Štěpánek
20.10. Viktor Špaček
10.11. Anna Beata Háblová

Projekt Asociace spisovatelů, českých knihoven a desítkou současných autorů a autorek
Spolupráce - Městská knihovna Český Těšín

Kniha Český Těšín 1920 - 2020

Město Český Těšín ve spolupráci s Muzeem Těšínska
vydalo k 100. výročí vzniku Českého Těšína publikaci Český Těšín 1920 - 2020.

Kniha je dostupná ke koupi v Turistickém informačním centru v Českém Těšíně.
Jelikož kvůli covidovým opatřením je momentálně TIC uzavřené,
můžete si knihu objednat mailem na info@ic-tesin.cz
nebo telefonicky na 720 043 697 a budete informováni, jak si ji vyzvednout.

Donášková služba

DONÁŠKOVÁ SLUŽBA                                     KNIHY AŽ K VÁM DOMŮ

DONÁŠKOVÁ SLUŽBA FUNGUJE I V DOBĚ UZAVŘENÍ KNIHOVNY.  VYUŽIJTE JI!!!

Máte zájem o četbu, je Vám 65 a více let, ale nemůžete sami docházet do knihovny kvůli omezené pohyblivosti nebo z jiných zdravotních důvodů?
Zavedli jsme pro vás donáškovou službu.

VYBRANÉ KNIHY VÁM DONESEME AŽ DOMŮ!

Donáškovou službu si můžete objednat několika způsoby:  na telefonním čísle 558 746 950 e-mailem na adrese dospele@knihovnatesin.cz

A jak tato služba funguje?
- donáška je bezplatná
- je nutný zaplacený registrační poplatek
- knihy a časopisy doručíme dle telefonické nebo mailové domluvy na dohodnutou adresu
- knihy je možné vybírat pomocí on-line katalogu, který je umístěn na webových stránkách knihovny
  nebo využít rady a doporučení pracovníků knihovny
- jednorázově lze půjčit maximálně 5 titulů

Možná máte příbuzné, sousedy nebo známé, o kterých víte, že by o donáškovou službu mohli mít zájem. Informujte je prosím o této možnosti. LETÁK

aktuální akce

květen 2021

duben 2021

únor 2021

leden 2021

prosinec 2020

ARCHÍV

Kreáček pro děti 21.6.2021

21.06.2021 16:00

Městská knihovna, Havlíčkova ul. tvořění doma Kreáček - Letní barvičky Výtvarný workshop pro děti. Kreativně s recyklo materiály, vstup zdarma Zastavte se v pondělí 21. 6. 2021 od 13 do 17 hod. na pobočce ul. Havlíčkova 6 a vyzvedněte si materiály.

Poslech hudby na přání

21.06.2021 10:00

Městská knihovna Slovenská ul. 21. 6. - 25. 6. 2021 Hrajeme na přání Přijďte v rámci oslav Evropského dne hudby do knihovny a my Vám zahrajeme na přání skladby Vašeho oblíbeného interpreta a k tomu Vám dáme ochutnat, budete-li chtít, „gorilí kávu“.

Autorské setkání s Danutou Chlupovou 18.6.2021

18.06.2021 17:00

Čítárna a kavárna Avion pátek 18. 6. v 17.00 hod. Srdečně zveme na prezentaci knihy Danuty Chlupové. Počet míst omezený, prosíme rezervujte si místa.